Skip to content

6 Markus CourtJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block15201
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,170
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,700
29%
Improvement Value:$701,600
71%
Total Assessment$982,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,708+9.2%
2024$13,473+9.6%
2023$12,288+1.4%
2022$12,118+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft4,170DeedBook 18891, Page 218Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,120DeedBook 18154, Page 1937Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$474,602
DeedBook 12074, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 2004