Skip to content

18 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$432,600
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block15201
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,949
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
25%
Improvement Value:$481,200
75%
Total Assessment$641,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+3.9%
2024$10,045+4.0%
2023$9,656+1.4%
2022$9,522+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$432,600
DeedBook 14966, Page 656

Property Sale

Sale
$400,002
DeedBook 10598, Page 1271

Property Built

Built

Year Built: 2001