Skip to content

43 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block14904
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,986
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
25%
Improvement Value:$484,800
75%
Total Assessment$644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,573+4.0%
2024$10,171+4.0%
2023$9,777+1.4%
2022$9,642+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,986DeedBook 15655, Page 1843Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$291,321
DeedBook 10197, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 2000