Skip to content

30 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block15201
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,896
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
23%
Improvement Value:$551,500
77%
Total Assessment$712,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+3.9%
2024$10,964+4.0%
2023$10,540+1.4%
2022$10,394+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 16630, Page 1860Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$348,250
DeedBook 10557, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 2001