Skip to content

19 Seminole CourtJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$439,800
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block15201
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,859
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
23%
Improvement Value:$511,400
77%
Total Assessment$667,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+4.0%
2024$9,544+4.0%
2023$9,175+1.4%
2022$9,048+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$439,800

From:

To:

Sq Ft2,859DeedBook 16445, Page 363Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$442,860
DeedBook 12363, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 2004