Skip to content

11 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Oct 11, 2012

Property Information

Block15201
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,936
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
31%
Improvement Value:$361,000
69%
Total Assessment$521,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+3.9%
2024$7,942+4.0%
2023$7,634+1.4%
2022$7,529+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 15351, Page 343

Property Sale

Sale
$413,000
DeedBook 13281, Page 1889

Property Sale

Sale
$274,008
DeedBook 10944, Page 1336

Property Built

Built

Year Built: 2002