Skip to content

22 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block15201
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,892
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
31%
Improvement Value:$343,200
69%
Total Assessment$494,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+3.9%
2024$7,418+4.0%
2023$7,130+1.4%
2022$7,032+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
Sq Ft1,892DeedBook 17705, Page 964Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$230,725
DeedBook 10718, Page 1633

Property Built

Built

Year Built: 2001