Skip to content

6 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block15201
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,916
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,700
30%
Improvement Value:$353,000
70%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400+4.1%
2024$7,110+4.2%
2023$6,825+1.5%
2022$6,727+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,916DeedBook 20084, Page 1081Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$234,250
DeedBook 11042, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2002