Skip to content

6 Seminole CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block15201
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,133
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$504,600
76%
Total Assessment$663,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,729+4.0%
2024$10,321+4.0%
2023$9,922+1.4%
2022$9,785+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$699,900
Sq Ft3,133DeedBook 19699, Page 934Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,133DeedBook 17178, Page 1791Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$330,390
DeedBook 10805, Page 1328

Property Built

Built

Year Built: 2002