Skip to content

6 Prince CourtJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block15301
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,140
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,700
34%
Improvement Value:$572,000
66%
Total Assessment$863,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,200+3.5%
2024$11,782+3.4%
2023$11,396+1.4%
2022$11,235+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft3,140DeedBook 19216, Page 449Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$636,000
DeedBook 12872, Page 1512

Property Sale

Sale
$478,055
DeedBook 11796, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 2003