Skip to content

6 Cherise CourtJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block15801
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,584
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,900
32%
Improvement Value:$520,700
68%
Total Assessment$765,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+3.5%
2024$9,894+3.2%
2023$9,584+1.3%
2022$9,457+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$493,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 17271, Page 1608Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$357,900
DeedBook 11756, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2003