Skip to content

8 Cherise CourtJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block15801
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,617
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
27%
Improvement Value:$627,700
73%
Total Assessment$860,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,321+3.5%
2024$10,940+3.2%
2023$10,597+1.3%
2022$10,457+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft2,617DeedBook 19086, Page 1415Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$381,900
DeedBook 12011, Page 1320

Property Built

Built

Year Built: 2004