Skip to content

1 Cherise CourtJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block15801
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,768
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
28%
Improvement Value:$623,100
72%
Total Assessment$866,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,487+3.5%
2024$11,100+3.2%
2023$10,752+1.3%
2022$10,610+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,768DeedBook 18328, Page 1983Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$442,148
DeedBook 12432, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2004