Skip to content

8 Olena DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block15801
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,181
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,200
30%
Improvement Value:$733,000
70%
Total Assessment$1,047,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,429+3.5%
2024$13,943+3.2%
2023$13,505+1.3%
2022$13,327+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft3,181DeedBook 19407, Page 1451Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,181DeedBook 16917, Page 235Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$284,676
DeedBook 10238, Page 1722

Property Built

Built

Year Built: 2000