Skip to content

15 Olena DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block15801
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,963
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,400
33%
Improvement Value:$675,600
67%
Total Assessment$1,008,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,309+3.5%
2024$13,827+3.8%
2023$13,318+1.3%
2022$13,142+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,963DeedBook 18894, Page 1075Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$261,186
DeedBook 10232, Page 1833

Property Built

Built

Year Built: 2000