Skip to content

59 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Apr 19, 2008

Property Information

Block15801
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,352
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
37%
Improvement Value:$379,500
63%
Total Assessment$602,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+3.5%
2024$6,292+3.2%
2023$6,095+1.3%
2022$6,015+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 14034, Page 1776

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5426, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1958