Skip to content

49 Grawtown RoadJackson, NJ 08527

Built 1940
Vacant Land

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block19403
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,468
Acreage34.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$7,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,884+3.5%
2024$52,069+321.3%
2023$12,360+1.3%
2022$12,197-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 11781, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1940