Skip to content

730 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1994

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block19403
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,968
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
31%
Improvement Value:$401,900
69%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+3.5%
2024$8,231+3.2%
2023$7,973+1.3%
2022$7,868+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,968DeedBook 19554, Page 1804Recorded12/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1994