Skip to content

77 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block19901
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,964
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
25%
Improvement Value:$464,600
75%
Total Assessment$616,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+3.9%
2024$8,490+4.0%
2023$8,161+1.4%
2022$8,049+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,964DeedBook 17542, Page 1288Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$356,963
DeedBook 12186, Page 1774

Property Built

Built

Year Built: 2004