Skip to content

17 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$365,574
Last Sale Date
Jan 19, 2005

Property Information

Block19901
Lot137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,214
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
28%
Improvement Value:$388,500
72%
Total Assessment$540,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+4.0%
2024$8,082+4.0%
2023$7,769+1.4%
2022$7,661+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,574
DeedBook 12452, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 2005