Skip to content

49 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block19901
Lot140
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
30%
Improvement Value:$351,800
70%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381+4.1%
2024$7,091+4.2%
2023$6,807+1.5%
2022$6,709+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,825
DeedBook 11228, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 2002