Skip to content

45 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block19901
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,994
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
24%
Improvement Value:$479,800
76%
Total Assessment$632,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+3.9%
2024$9,852+4.0%
2023$9,471+1.4%
2022$9,340+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,994DeedBook 16501, Page 693Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 14432, Page 1100

Property Sale

Sale
$324,802
DeedBook 11288, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 2002