Skip to content

37 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block19901
Lot146
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,637
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
26%
Improvement Value:$445,700
74%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129+3.9%
2024$8,782+4.0%
2023$8,442+1.4%
2022$8,326+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 15530, Page 1780

Property Sale

Sale
$299,225
DeedBook 11180, Page 1506

Property Built

Built

Year Built: 2002