Skip to content

115 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block19901
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,787
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
29%
Improvement Value:$375,800
71%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,513+11.7%
2024$6,728+4.3%
2023$6,448+1.5%
2022$6,352+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,787DeedBook 19488, Page 1250Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$323,442
DeedBook 11723, Page 1044

Property Built

Built

Year Built: 2003