Skip to content

111 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$373,678
Last Sale Date
Sep 10, 2003

Property Information

Block19901
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
27%
Improvement Value:$410,300
73%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+3.9%
2024$8,255+4.0%
2023$7,936+1.4%
2022$7,826+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$373,678
DeedBook 11707, Page 1525

Property Built

Built

Year Built: 2003