Skip to content

107 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$328,250
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block19905
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,182
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
28%
Improvement Value:$403,600
72%
Total Assessment$558,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+7.5%
2024$7,642+4.3%
2023$7,327+1.5%
2022$7,219+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,250
DeedBook 12059, Page 1181

Property Built

Built

Year Built: 2004