Skip to content

6 Medinah CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block14902
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,470
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
28%
Improvement Value:$413,000
72%
Total Assessment$572,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+3.9%
2024$8,991+4.0%
2023$8,643+1.4%
2022$8,523+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 15405, Page 1491

Property Sale

Sale
$206,075
DeedBook 10146, Page 1333

Property Built

Built

Year Built: 2000