Skip to content

8 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block19906
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,158
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
27%
Improvement Value:$437,800
73%
Total Assessment$597,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,779+4.0%
2024$8,445+5.7%
2023$7,992+4.7%
2022$7,631+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,158DeedBook 19678, Page 1243Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft2,158DeedBook 17821, Page 618Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$291,314
DeedBook 10801, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 2002