Skip to content

44 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block19907
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,051
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
29%
Improvement Value:$391,400
71%
Total Assessment$551,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+4.1%
2024$8,069+4.2%
2023$7,747+1.4%
2022$7,636+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12298, Page 762

Property Sale

Sale
$326,618
DeedBook 10872, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 2002