Skip to content

4 Hazeltine LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block19907
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,978
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
30%
Improvement Value:$368,400
70%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+3.9%
2024$8,031+4.0%
2023$7,721+1.4%
2022$7,614+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,978DeedBook 19319, Page 1913Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 16822, Page 993Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13477, Page 698

Property Sale

Sale
$272,975
DeedBook 10913, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2002