Skip to content

60 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block19908
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,021
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
28%
Improvement Value:$409,800
72%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+3.9%
2024$8,147+4.0%
2023$7,832+1.4%
2022$7,724+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,021DeedBook 16113, Page 1377Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$360,488
DeedBook 12464, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 2004