Skip to content

26 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block19906
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,198
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$395,100
71%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+3.9%
2024$8,421+4.0%
2023$8,095+1.4%
2022$7,984+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14907, Page 1358

Property Built

Built

Year Built: 2002