Skip to content

9 Owl CourtJackson, NJ 08527

Built 1991

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block20001
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,736
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
36%
Improvement Value:$420,900
64%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,617+3.5%
2024$8,327+3.2%
2023$8,066+1.3%
2022$7,959+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 17962, Page 1607Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 10482, Page 1151

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 4894, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1991