Skip to content

739 Gail Chambers RoadJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$421,200
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block20001
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,384
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
34%
Improvement Value:$502,500
66%
Total Assessment$761,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.9%
2024$9,794+4.0%
2023$9,415+1.4%
2022$9,285+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$421,200

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 16579, Page 923Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 11073, Page 1419

Property Built

Built

Year Built: 1984