Skip to content

164 Sams RoadJackson, NJ 08527

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block20101
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,054
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,000
33%
Improvement Value:$482,600
67%
Total Assessment$725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,836+3.5%
2024$8,539+3.2%
2023$8,271+1.3%
2022$8,162+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$487,050
Sq Ft2,054DeedBook 18486, Page 1393Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5405, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1953