Skip to content

201 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2009

Property Information

Block21801
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SFR4UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,046
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,900
39%
Improvement Value:$393,300
61%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+3.5%
2024$7,224+3.2%
2023$6,998+1.3%
2022$6,905+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950