Skip to content

3 Spectrum CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block20201
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class18
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,464
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,000
39%
Improvement Value:$708,200
61%
Total Assessment$1,161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,992+3.5%
2024$11,588+14.1%
2023$10,154+1.3%
2022$10,020+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 18149, Page 1264Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$225,900
DeedBook 10452, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 2000