Skip to content

15 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1991

Last Sale Price
$519,999
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block21002
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,428
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
39%
Improvement Value:$739,800
61%
Total Assessment$1,212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+3.5%
2024$11,996+11.0%
2023$10,804+1.3%
2022$10,662+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$519,999

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 16578, Page 1891Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$188,520
DeedBook 4954, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122