Skip to content

10 Kitay CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block20101
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,542
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
32%
Improvement Value:$576,300
68%
Total Assessment$849,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.5%
2024$11,691+3.2%
2023$11,325+1.3%
2022$11,175+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$562,500

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 17317, Page 1173Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13119, Page 696

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 5301, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5025, Page 55

Property Sale

Sale
$35,250
DeedBook 4907, Page 8