Skip to content

11 Dove Mill CrescentJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block20301
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,026
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,900
49%
Improvement Value:$431,100
51%
Total Assessment$843,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+3.5%
2024$10,287+3.2%
2023$9,964+1.3%
2022$9,833+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$537,000

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 18143, Page 1079Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 16357, Page 713Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 14900, Page 342

Property Sale

Sale
$193,530
DeedBook 5707, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1999