Skip to content

24 Melissa Lee DriveJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block20401
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,790
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,100
40%
Improvement Value:$525,800
60%
Total Assessment$870,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,888+3.5%
2024$11,487+19.9%
2023$9,579+1.3%
2022$9,452+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 16511, Page 673Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 14177, Page 1450

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 10083, Page 27

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5565, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1998