Skip to content

10 Melissa Lee DriveJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block20401
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,396
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,700
40%
Improvement Value:$524,000
60%
Total Assessment$868,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+3.5%
2024$9,804+3.2%
2023$9,496+1.3%
2022$9,371+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 16737, Page 1131Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5729, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1999