Skip to content

8 Melissa Lee DriveJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block20401
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,328
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,800
44%
Improvement Value:$592,400
56%
Total Assessment$1,053,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,264+3.5%
2024$12,817+3.2%
2023$12,415+1.3%
2022$12,251+1.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$869,000
Sq Ft3,328DeedBook 18652, Page 1274Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$536,500

From:

To:

Sq Ft3,328DeedBook 16430, Page 1818Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14128, Page 1610

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13275, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12660, Page 1900

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12353, Page 434

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 10235, Page 489