Skip to content

5 Cranberry CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block20402
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,838
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,100
31%
Improvement Value:$856,500
69%
Total Assessment$1,237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,262+3.5%
2024$14,748+2.2%
2023$14,434
Property History

Property Sale

Sale
$563,000
DeedBook 17210, Page 1665

Property Built

Built

Year Built: 2002