Skip to content

90 Westlake CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block20402
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,961
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
38%
Improvement Value:$646,800
62%
Total Assessment$1,047,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,912+3.5%
2024$14,410+2.2%
2023$14,103
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 18947, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 2001