Skip to content

50 Westlake CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block20402
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,225
Acreage3.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
36%
Improvement Value:$732,800
64%
Total Assessment$1,145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,203+3.5%
2024$15,657+2.2%
2023$15,324
Property History

Property Sale

Sale
$617,000
DeedBook 16527, Page 1052

Property Built

Built

Year Built: 2002