Skip to content

43 Pitney LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block21001
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,968
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
36%
Improvement Value:$827,800
64%
Total Assessment$1,300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,458+3.5%
2024$13,971+24.5%
2023$11,222+1.4%
2022$11,071+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,912DeedBook 18556, Page 1473Recorded6/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10203, Page 1350