Skip to content

25 Pitney LaneJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block21001
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,047
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
36%
Improvement Value:$835,100
64%
Total Assessment$1,307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,745+3.5%
2024$12,316+9.1%
2023$11,290+1.3%
2022$11,141+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$729,000
Sq Ft3,047DeedBook 17902, Page 1776Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1993