Skip to content

33 Pitney LaneJackson, NJ 08527

Built 1994

Last Sale Price
$601,613
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block21001
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,588
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
41%
Improvement Value:$671,800
59%
Total Assessment$1,144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+3.5%
2024$10,553+3.2%
2023$10,222+1.3%
2022$10,087+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$601,613
Sq Ft2,588DeedBook 17606, Page 520Recorded9/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 5082, Page 808

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4635, Page 943