Skip to content

3 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block21002
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,492
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
41%
Improvement Value:$681,200
59%
Total Assessment$1,154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+3.5%
2024$10,101+3.2%
2023$9,784+1.3%
2022$9,655+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft2,492DeedBook 18935, Page 1016Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5715, Page 347

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 48049, Page 80622

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122